Servis a údržba

Servis a údržba oken a dveří

Servis oken a dveří provádíme na plastových, hliníkových a dřevěných oknech nebo dveřích. Servis oken (dveří) spočívá v seřízení a promazání kování. Výrobci kování doporučují 1× ročně namazat celoobvodové kování a nejméně 1× za 3 roky provést kontrolu stavu a celkového chodu oken (dveří).

Proč je nutná pravidelná péče a údržba?

  • Částečky nečistot usazené na funkčních plochách kování mohou způsobit předčasné opotřebení kování a negativně ovlivnit jeho funkci.
  • Samotné seřízení oken (dveří) Vám zajistí lepší plynulost chodu kování, to pocítíte zejména při jejich otvírání nebo zavírání.

Ceník servisních prací

Servisní práceCena za jednotkuJednotka
promazání a seřízení křídla okna, balkonových dveří100,00 Kčkřídlo
promazání a seřízení křídla vchodových dveří220,00 Kčkřídlo
ostatní servisní práce490,00 Kčhodina
DopravaCena za jednotkuJednotka
Praha - zóna 1 (Praha 4, 10, 11, 12, 15, 22, Libuš, Kunratice, Šeberov, Petrovice, Újezd u Průhonic, Křeslice, Kolovraty, Benice, Královice, Nedvězí)400,00 Kčpaušál
Praha - zóna 2 (Praha 1, 2, 3, 5, 9, 14, 16, 20, 21, Slivenec, Zbraslav, Velká Chuchle, Lochkov, Lipence, Štěrboholy, Dolní Měcholupy, Dubeč, Koloděje, Dolní Počernice, Běchovice, Klánovice)500,00 Kčpaušál
Praha - zóna 3 (Praha 6, 7, 8, 13, 17, 18, 19, Řeporyje, Zličín, Přední Kopanina, Nebušice, Lysolaje, Suchdol, Trója, Dolní Chabry, Ďáblice, Březíněves, Čakovice, Vinoř, Satalice) 600,00 Kčpaušál
mimo Prahu (cesta počítána tam i zpět)10,00 Kčkm
Náhradní dílyCena za jednotkuJednotka
klika okenní 4-polohová bílá175,00 Kčks
šroub M 5 x 408,90 Kčks
madlo balkonových dveří - plastové bílé175,00 Kčks
madlo balkonových dveří - plastové hnědé185,00 Kčks
madlo balkonových dveří - kovové bronzové195,00 Kčks
krytka pantu plastová bílá23,00 Kčks
rámový uzávěr - kámen49,00 Kčks
bezpečnostní rámový uzávěr180,00 Kčks
mikroventilace135,00 Kčks
rámová aretace balkonových dveří175,00 Kčks
protikus rámové aretace balkonových dveří28,00 Kčks
úrovňová střelka proti vyklopení96,00 Kčks
odvodňovací krytka bílá8,00 Kčks

Ceny jsou uvedeny bez DPH 15%.

Údržba oken a dveří podrobněji

První seřízení kování by mělo proběhnout po několika měsících po osazení a zprovoznění okna. Plast reaguje na povětrnostní podmínky, tj. chlad a teplo. V novostavbách může reagovat na postupné „vysychání„ stavby a tím i nepatrného pohybu rámu osazeného okna. Při teple se materiál rozpíná a při chladu smršťuje. Tyto vlivy mají za důsledek případné posunutí výplně křídla, tj. skel.

Při výrobě oken jsou skla vyrovnána pomocí vložení PVC podložek do spáry mezi skly a profilem křídla a tím je zaručena tuhost a stálost tvaru křídla. Při výše uvedených změnách může dojít k vytvoření nechtěných mikrospár a opět k jejich uzavření a tím i posunu skel. Důsledkem je „deformace“ křídla a tím i změna funkčnosti celoobvodového kování.

Pohyblivé prvky kování osazené v profilu rámu se posunou oproti zafixovaným prvkům kování v rámu okna což způsobí nedokonalý přítlak křídla na „pryžová“ celoobvodová těsnění, která potom neplní dokonalou těsnost. Pokud jsou okna v provozu 10 a více let, může dojít i k trvalé deformaci těsnění a potom již není možné zvyšovat přítlak pomocí seřizovacích prvků kování. V tomto případě musí náš technik určit a případně doporučit výměnu jednoho, či více kusů „pryžového“ těsnění.

Při kontrole se může zjistit, že jsou některé prvky kování opotřebované. Jedná se především o protikusy k pohyblivým částem obvodového kování tzv. „kameny“. Dlouhým a častým používáním může dojít i k opotřebování součástky mikroventilace. Dalším prvkem okna, který může být opotřebován, je ovládací klička.