Stínící technika

ÚvodProdukty Stínící technika

Interiérové a venkovní stínění

V oblasti architektury se stínící technika používá pro kontrolu přirozeného osvětlení, tepelného přenosu a vizuálního soukromí v budovách. To může zahrnovat použití stínících prvků, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy nebo stínící skla, ty umožňují regulovat množství světla a tepla, které proniká do interiéru budovy.

Pro bližší seznámení s problematikou stínící techniky uvádíme několik běžných metod a zařízení používaných v této oblasti:

Předokenní žaluzie

Žaluzie mohou být horizontální, vertikální nebo koncipované skleněnými lamelami, které se dají nastavit tak, aby regulovaly průchod světla a kontrolovaly úroveň osvětlení a soukromí v interiéru. Žaluzie mohou být ručně ovládané nebo automatizované. V současné době jsou nejběžněji vyráběny z hliníku, který disponuje řadou výhod jako je trvanlivost, snadná údržba a estetický prvek.

Předokenní rolety

Rolety jsou listy materiálu, které se stočí nahoru nebo dolů, aby zamezily průchodu světla a poskytly izolaci i soukromí. Existují různé druhy rolet včetně ručně ovládaných, motorizovaných nebo dokonce programovatelných systémů.

Markýzy

Markýzy jsou venkovní stínící zařízení, které poskytují ochranu proti slunečnímu záření a tepelnému přenosu. Mohou být umístěny jak na fasádách budov, tak nad okny anebo na terasách a poskytují vytoužený stín, snižují teplo a přispívají ke snížení potřeby klimatizace, potažmo snížení nákladů na vynaložené energie.

Stínící skla

Stínící skla nebo inteligentní skla obsahují speciální vrstvy, které se mohou měnit podle vnějšího osvětlení nebo elektrického napětí. Tato skla umožňují regulovat propustnost světla a tepla do interiéru budovy, čímž snižují spotřebu energie na osvětlení i na klimatizaci.

Sluneční clony

Sluneční clony jsou stínící prvky, které se umisťují na vnější fasádu budovy a slouží k odrazu slunečního záření. Pomáhají omezit přehřívání interiéru, snižují zatížení klimatizačního systému a zlepšují energetickou efektivitu budovy.

Všechny tyto stínící techniky se používají v architektuře s cílem optimalizovat přírodní osvětlení, tepelnou regulaci a soukromí v budovách, tím podstatně zlepšují komfort uživatelů a snižují energetickou spotřebu.

Předokenní žaluzie a předokenní rolety jsou dva nejběžněji používané typy stínící techniky, které slouží k regulaci světla, tepla v interiéru daného objektu. Obě tyto techniky mají své přednosti a mohou být přizpůsobeny potřebám klienta a specifikacím budovy. Předokenní žaluzie jsou často preferovány pro svou schopnost regulovat světlo a soukromí, zatímco předokenní rolety nabízejí lepší izolaci proti teplu, světlu a hluku. Výběr mezi nimi závisí zejména na individuálních preferencích, požadavcích na energetickou efektivitu a rovněž designových požadavcích.

Pro bližší představu bychom vás rádi seznámili s bližším popisem obou technik:

Předokenní žaluzie

Předokenní žaluzie jsou nejběžnější horizontální lamelové stínící zařízení umístěné na vnější straně oken. Lamely mohou být vyrobeny z hliníku, dřeva nebo plastu a jsou umístěny v horizontální poloze. Žaluzie je možné nastavit podle potřeby, čímž se reguluje množství světla a úroveň soukromí. Žaluzie také pomáhají omezovat přehřívání místností tím, že odrážejí sluneční záření. Existují různé varianty předokenních žaluzií, včetně ručně ovládaných nebo motorizovaných systémů.

Předokenní rolety

Předokenní rolety jsou listy materiálu, které se stočí nahoru a dolů a jsou umístěny na vnější nebo vnitřní straně oken. Tyto rolety poskytují úplné zatemnění, soukromí a izolaci proti světlu, teplu a hluku. Rolety mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je hliník, plast nebo dřevo, které mohou být manuálně ovládané nebo motorizované s dálkovým ovládáním. Některé moderní rolety jsou vybaveny i funkcemi programování, které umožňují nastavit časový harmonogram ovládání rolet a simulovat přítomnost doma. Předokenní rolety jsou listy materiálu, které se stočí nahoru a dolů a jsou umístěny na vnější nebo vnitřní straně oken. Tyto rolety poskytují úplné zatemnění, soukromí a izolaci proti světlu, teplu a hluku. Rolety mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je hliník, plast nebo dřevo, které mohou být manuálně ovládané nebo motorizované s dálkovým ovládáním. Některé moderní rolety jsou vybaveny i funkcemi programování, které umožňují nastavit časový harmonogram ovládání rolet a simulovat přítomnost doma.

Markýza je dalším populárním typem venkovního stínícího zařízení, jaké se používá k ochraně proti slunečnímu záření a poskytuje stín a stínění na venkovních prostorech, jako jsou terasy, balkony, okna nebo vchody. Markýza se skládá z plátna nebo textilního materiálu napnutého na kovovém rámu, který je umístěn na fasádě budovy nad otevřeným prostorem.

Klasická markýza je typ markýzy, která má rámovou konstrukci a plátno je upevněno na horizontální nosné tyči. Markýza se ovládá ručně nebo může být vybavena motorem pro pohodlnější ovládání.

Markýzy se systémem pásových ramen jsou markýzy, které jsou upevněny na fasádu a umožňují, aby se plátno vytahovalo a sklápělo. Pásové ramena jsou obvykle vyrobena z pevného kovu, který poskytuje stabilitu markýzy.